Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
153 posty 1222 komentarze

A contrario - Miejsce Wolnej Myśli

Acontrario - Blog forum Acontrario.pl - Forum Wolnej Myśli, niezależne forum śledcze.

Z ostatniej chwili: tyski FIAT zwalna 1,5 tys. osób

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Informacji o planowanej redukcji zatrudnienia spodziewano się od kilku miesięcy.

"Negatywna sytuacja przekłada się na nadwyżkę zatrudnienia w liczbie około 1500 pracowników, co powoduje konieczność uruchomienia przez spółkę, począwszy od dzisiejszego spotkania, procedury zwolnień grupowych przewidzianej przez obowiązujące przepisy prawne" - poinformował dzisiaj rzecznik FAP Bogusław Cieślar.

W pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób. co de facto oznacza redukcję o 1/3 całości personelu. Dyrekcja zasłania się spadkiem sprzedaży aut. Wg związkowców to efekt utraty modelu "panda". Przedstawiciele związków byli zaskoczeni skalą zwolnień; dotąd nieoficjalnie wymieniało się liczbę około tysiąca pracowników.

Media nie informują o jednej rzeczy: 1 miejsce pracy w fabryce Fiata generuje minimum 3 inne miejsca w firmach podwykonawczych. Zwolnienie 1500 osób oznacza upadek kolejnych zakładów i firm i zwolnienia kolejnych 4,5 tys. osób pracujących m.in. w tyskich firmach obsługujących Fiata.

W tym miejscu nasuwa się pytanie: dlaczego w wolnej Polsce nie udało się stworzyć własnej fabryki samochodów? dlaczego jedyne sukcesy ostatnich lat to zamykanie hut, firm, stoczni i fabryk?

Redukcja zatrudnienia pociągnie za sobą efekt domina i dalszy spadek koniunktury (ograniczenie popytu na rynku lokalnym).

NIe byłoby takiej sytuacji gdyby Państwo prowadziło >> inną << politykę monetarną i nie bazowało na kreacji pieniądza jako długu...

Volt

 

 


 

KOMENTARZE

 • "dlaczego w wolnej Polsce nie udało się stworzyć własnej fabryki samochodów?"
  Fabryka samochodów, to przedsiębiorstwo. Podobnież wiele innych przedsiębiorstw nie powstało i nie powstanie (czy też się nie rozwinie), dopóki przedsiębiorczość traktowana będzie jak zło konieczne.
  Fiat poszedł tam, gdzie zaproponowano niższe obciążenia fiskalne. Gdyby u nas były niższe, pozostałby. I inni się pojawili, jak i rodzimy przemysł nie dusiłby się.
 • @ozimina2 16:54:00
  Dobijasz mnie Pan(i).
  Po jaką cholerę pisać o czymś, o czym nie ma się ZIELONEGO POJĘCIA?
  Zdanie: "Fiat poszedł tam, gdzie zaproponowano niższe obciążenia fiskalne. Gdyby u nas były niższe, pozostałby."
  może śmiało pretendować do największej bzdury roku.
 • @Jerzy Wawro 00:43:52
  Przyganiał kocioł garnkowi (w odniesieniu do pisania o czymś, o czym "nie ma się ZIELONEGO POJĘCIA"). Jak rozumiem, poszedł tam, gdzie ma do dyspozycji "Nową Architekturę Finansową"?
 • @ozimina2 16:54:00
  Fiat przenosi produkcję do Włoch nie dlatego że są tam niższe podatki ale po to by zwiększać zatrudnienie w swoim kraju a nie zagranicą

  Tak przy okazji - Fiat jest jednym z darczyńców zasilających co roku budżet miasta Tychy wysoką darowizną na cele społeczne, tak więc nie jest to spółka nastawiona na zysk za wszelką cenę
 • @Acontrario 12:58:21
  Oby nie było tak, że tyski fiat otworzył puszkę pandory.
  Nie byłoby wskazane aby inne firmy poszły ich śladem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej