Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
153 posty 1222 komentarze

A contrario - Miejsce Wolnej Myśli

Acontrario - Blog forum Acontrario.pl - Forum Wolnej Myśli, niezależne forum śledcze.

Z ostatniej chwili: tyski FIAT zwalna 1,5 tys. osób

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Informacji o planowanej redukcji zatrudnienia spodziewano się od kilku miesięcy.

"Negatywna sytuacja przekłada się na nadwyżkę zatrudnienia w liczbie około 1500 pracowników, co powoduje konieczność uruchomienia przez spółkę, począwszy od dzisiejszego spotkania, procedury zwolnień grupowych przewidzianej przez obowiązujące przepisy prawne" - poinformował dzisiaj rzecznik FAP Bogusław Cieślar.

W pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zmniejszy zatrudnienie o 1,5 tys. osób. co de facto oznacza redukcję o 1/3 całości personelu. Dyrekcja zasłania się spadkiem sprzedaży aut. Wg związkowców to efekt utraty modelu "panda". Przedstawiciele związków byli zaskoczeni skalą zwolnień; dotąd nieoficjalnie wymieniało się liczbę około tysiąca pracowników.

Media nie informują o jednej rzeczy: 1 miejsce pracy w fabryce Fiata generuje minimum 3 inne miejsca w firmach podwykonawczych. Zwolnienie 1500 osób oznacza upadek kolejnych zakładów i firm i zwolnienia kolejnych 4,5 tys. osób pracujących m.in. w tyskich firmach obsługujących Fiata.

W tym miejscu nasuwa się pytanie: dlaczego w wolnej Polsce nie udało się stworzyć własnej fabryki samochodów? dlaczego jedyne sukcesy ostatnich lat to zamykanie hut, firm, stoczni i fabryk?

Redukcja zatrudnienia pociągnie za sobą efekt domina i dalszy spadek koniunktury (ograniczenie popytu na rynku lokalnym).

NIe byłoby takiej sytuacji gdyby Państwo prowadziło >> inną << politykę monetarną i nie bazowało na kreacji pieniądza jako długu...

Volt

 

 


 

KOMENTARZE

 • "dlaczego w wolnej Polsce nie udało się stworzyć własnej fabryki samochodów?"
  Fabryka samochodów, to przedsiębiorstwo. Podobnież wiele innych przedsiębiorstw nie powstało i nie powstanie (czy też się nie rozwinie), dopóki przedsiębiorczość traktowana będzie jak zło konieczne.
  Fiat poszedł tam, gdzie zaproponowano niższe obciążenia fiskalne. Gdyby u nas były niższe, pozostałby. I inni się pojawili, jak i rodzimy przemysł nie dusiłby się.
 • @ozimina2 16:54:00
  Dobijasz mnie Pan(i).
  Po jaką cholerę pisać o czymś, o czym nie ma się ZIELONEGO POJĘCIA?
  Zdanie: "Fiat poszedł tam, gdzie zaproponowano niższe obciążenia fiskalne. Gdyby u nas były niższe, pozostałby."
  może śmiało pretendować do największej bzdury roku.
 • @Jerzy Wawro 00:43:52
  Przyganiał kocioł garnkowi (w odniesieniu do pisania o czymś, o czym "nie ma się ZIELONEGO POJĘCIA"). Jak rozumiem, poszedł tam, gdzie ma do dyspozycji "Nową Architekturę Finansową"?
 • @ozimina2 16:54:00
  Fiat przenosi produkcję do Włoch nie dlatego że są tam niższe podatki ale po to by zwiększać zatrudnienie w swoim kraju a nie zagranicą

  Tak przy okazji - Fiat jest jednym z darczyńców zasilających co roku budżet miasta Tychy wysoką darowizną na cele społeczne, tak więc nie jest to spółka nastawiona na zysk za wszelką cenę
 • @Acontrario 12:58:21
  Oby nie było tak, że tyski fiat otworzył puszkę pandory.
  Nie byłoby wskazane aby inne firmy poszły ich śladem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej